informator o radu

služba za medicinu rada

uverenja

sistematski

kontrolni pregledi

obuka za pruzanje prve pomoci2

radioloska

jonizujuce-zracenje

toksikoloska

rizik

merenja rad sredini

lice za bezbednost

rczpzrm

menadzerski pregled

komunalna policija

banner3optimize

LEKARI ZAVODA ZA ZDRAVSTVENU ZAŠTITU RADNIKA NIŠ UPOZORAVAJU NA SVE ČEŠĆE ALERGIJSKE PROMENE SLUZOKOŽE NOSA.

Alergijski rinitis je alergijsko zapaljenje sluzokože nosa uzrokovano preosetljivošću na neki od alergena. Smatra se da oko 20% populacije boluje od ovog oboljenja i da je taj procenat u stalnom porastu. Zbog tako velike učestalosti, uticaja na kvalitet života, uspeh u skoli i na poslu, kao i dokazanu povezanost sa upalom paranazalnih sinusa, srednjeg uva, polipozom nosa i, najzanačajnije, sa astmom, jasno je koliko je važno blagovremeno prepoznati i lečiti ovo oboljenje. (Danas je poznato da oko 20 -40% pacijenata sa alergijskim rinitisom ima astmu,kao i da 80 % pacijenata sa bronhijalnom astmom ima alergijski rinitis).

 

Simptomi ovog oboljenja su kijanje (obočno više puta za redom) bistra sekrecija iz nosa, zapušen nos, ponekad gubitak čula mirisa. Neretko postoji osećaj svraba nosa, zdrela i očiju kao i nadražajni kašalj. Izazivači alergijskog rinitisa mogu biti prisutni tokom čitave godine (grinje, kućna prašina, životinjska dlaka, plesni, perje,duvanski dim ...) ili sezonski, u vreme cvetanja odredjenih biljaka. Od ranog proleća do jula, u vazduhu su prisutni poleni drveća (leska, breza, grab...), od početka maja do kraja jula poleni trava, dok od kraja jula dominiraju poleni korovskih biljaka (ambrozija...) koji mogu biti prisutni i do kasno u jesen. Praćenje kalendara cvetanja polenskih biljaka omogućava pacijentima da blagovremeno, i nekoliko nedelja pre“ kritičnog“ perioda cvetanja i pojave tegoba, posete lekara i odmah otpočnu sa korišćenjem ordinirane terapije. Od prvorazrednog značaja je pravovremeno korišćenje preventivnih mera koje bi sprečile kontakt sa alergenima. Savetuje se izbegavanje boravka na otvorenom, naročito ujutru i u prepodnevnim časovima kada je koncentarcija polena u vazduhu najveća. Rasejavanju polena doprinosi toplo, suvo i vetrovito vreme, dok se koncentracija polena u vazduhu smanjuje kada je temperatura niska, prisutna je visoka vlažnost vazduha i pada kiša. Predlaže se provetravanje prostorija isključivo noću, pranje kose i tuširanje pre spavanja, korišćenje zaštitne maske pri košenju trave.

 

Sa klimatskim promenama (globalno otopljavanje...) u budućnosti se može očekivati produženje sezone polenskih alergija i povećanje koncentracije polena u vazduhu. Takodje je poznato da period cvetanja zavisi od aktuelnih meteoroloških prilika tj. može se menjati iz godine u godinu. Institut za javno zdravlje Niš od 2015. redovno vrši merenja alergenog polena u vazduhu na teritoriji grada Niša. Na sajtu ovog Instituta i sajtu grada Niša mogu se dobiti aktuelne informacije o izmerenim koncentracijama polena u vazduhu, kao i prognoze alergenog polena za naredni period, kako bi se pacijentima omogućilo planiranje dnevnih aktivnosti, korišćenje preventivnih mera i adekvatne terapije. Pacijenti sa promenama izazvanim ovim alergenima mogu se javiti lekarima Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika u Nišu.

Covid ambulanta

izabrani lekar 2019

sluzba za spec kons delatnost 2019

zalihe lekova 2019

medicinska oprema 2019

finansijski izvestaj 2019

oglasi javnih nabavki 2019